Vtipná kravička

Na gazdovstvo Gazda kúpil novú kravu. Doviedol ju medzi ostatné do stajne, predstavil ju, ukázal jej nové miesto a odišiel. Kravička sa začala s ostatnými zoznamovať. Bola to veľmi vtipná krava. Rýchlo si získala priateľov, lebo bola veľmi vtipná. Samý žart a samý vtip. Všetky kravy sa okolo nej smiali a vyhľadávali jej spoločnosť, aby ten deň mali veselší. Kravička mala vždy po ruke nejaký dobrý vtip, verš, príbeh. Robila ostatným deň krajší a spokojné kravy dávajú aj viac mliečka. 

Všetky kravky, boli zrazu vysmiate a dávali viac mliečka. Všetky okrem jednej - kravy Janky. Krava Janka, bola pred príchodom tejto vtipnej kravičky, jedna z najobľúbenejších kravičiek. Ostatné ju mali radi, lebo bola milá, prívetivá, pomáhala a pekne rozprávala. Nebola tak vtipná ako nová kravička, ale ostatní sa s Jankou cítili vždy príjemne a boli radi v jej spoločnosti. Teraz však ostala Janka na druhej koľaji. Už za ňou toľko nechodili, už si ju toľko nevšímali. Janka sa cítila smutná, že ju vtipná kravička nahradila. Bála sa, že prišla o všetky kravky kamarátky. A cítila sa zrazu nepotrebná. Začala sa vyhýbať ostatným a utiahla sa do seba. Kravičky si to najskôr nevšimli, lebo mali čo robiť, aby im bruchá od smiechu neroztrhlo, ale čím ďalej tým viac pociťovali, že im niečo chýba. 

V kravíne začalo byť akosi otupno a prázdno. Je tu síce vtip a smiech, ale vytratila sa slušnosť a chuť navzájom si pomáhať. Akoby duch, ktorý tam vládol predtým sa niekam vytratil. Pátrali kde sa stala chyba. Prišli na to pomerne skoro. Chýba Janka! Začali ju hľadať. Našli ju utiahnutú vzadu v kravíne. Hneď sa začali vypytovať: "Janka, čo sa ti stalo? Prečo si takto vzadu v kravíne? Už sa s nami nerozprávaš?" Janka najskôr nechcela rozprávať, ale potom to nevydržala a všetko kamarátkam vyzradila: "Viete, ako prišla nová kravička, vy ste sa smiali a ja som už nebola taká vtipná ako ona a ani taká pre vás zaujímavá ako predtým. Na mojich príbehoch už ste sa toľko nesmiali. Pomyslela som si, že už ma nemáte radi." Kravičky si uvedomili, že možno sa pre novú vtipnú kravičku príliš nadchli, ale tiež cítili, že aj s príchodom novej kravičky, majú Janku rovnako radi ako predtým, a že nemá vôbec dôvod na to byť smutná. Povedali jej: "Jani veď ty si naša a len naša Janka. Vôbec nemáš prečo byť smutná. Máme ťa radi a nevymenili by sme ťa za žiadnu inú kravu aj keby bola fialová. Veď ty nemusíš byť rovnako vtipná. Ostaň len sama sebou. Tak ťa všetky kravy ľúbime." 

Janka uznala, že zbytočne to celé príliš citlivo zobrala. Vtipná kravička si uvedomila, že treba niekedy ubrať a nebyť vtipný za každú cenu. V kravíne odvtedy vládla slušnosť a úcta, ruka v ruke s vtipom. Ďalej si na gazdovskom dvore spokojne kravičky spolu žili. 

Páčia sa deťom naše príbehy?

Ak áno, podporte gazdovské príbehy dobrovoľným príspevkom. Váš príspevok bude použitý na vydanie tlačenej verzie knihy.

SK 500 2 0000 0000 209 2877 158

Do popisu: GAZDOVSKÉ PRÍBEHY