O príbehoch

Príbehy vznikli, ako inak pri uspávaní vlastných detí. Starší (vtedy 4 roky) miloval čítať si na dobrú noc. Mladší (vtedy 1,5 roka) miloval tiež knižky, ale problém bol, že on si ich chcel čítať sám, ukazovať zvieratká a veci. Čítanie textu ako takého ho nebavilo. Mama musela niečo vymyslieť...

Vznikol teda Dunčo - prvý príbeh. Hovorila som ho staršiemu a mladší bol v nosiči. Pri rozprávaní mi mladší väčšinou zaspal a len so ho preložila do postieľky a starší bol spokojný, že mal rozprávku na dobrú noc. Odvtedy chcel starší vždy počuť nový a nový príbeh o Dunčovi. 

Naše uspávanie sa premenilo na celkom príjemnú záležitosť, tak som pokračovala vo vymýšľaní príbehov. Starší si vždy vymyslel nové zvieratko či vec a mama vymýšľala. Niekedy to bola výzva zapasovať niektoré absurdity do gazdovských príbehov, ale snaha bola a myslím, že aj celkom úspešná.

Po dohovorení príbehu po čase mama sadla k počítaču a príbehy postupne spísala. Dala im názov Gazdovské príbehy, vytvorila k nim web a zdieľala s ostatnými mamičkami. Keď sa tomu môjmu synátorovi a mne príbehy tak páčia, možno sa udomácnia aj u vás ako dobré rozprávky na dobrú noc. 

Príbehy sa nemusia čítať v poradí. Môžete nechať vždy dieťatko vybrať, na aký príbeh má náladu, možno aj podľa toho, čo cez deň zažilo. 

Príbehy nekončia. Vo vymýšľaní pokračujeme a tak budú postupne pribúdať. 

Tiež som začala so sériou zážitkového čítania pre deti v rodinnom centre Ráčik a v miestnej knižnici v Rači. Príbeh rozprávam tak, že je popretkávaný hrami a vzdelávacími vsuvkami. Deti sa dozvedajú zaujímavé veci z prostredia gazdovského dvora, ale aj z prostredia lesa, či zo sveta byliniek, záhradkárstva.

Všetky zážitkové čítania sú momentálne pozastavené.

11.3.2020 / 16:30h / Knižnica v KS Žarnovická / Sebecké prasiatko - zrušené pre koronavírus

19.3.2020 / 16:45h / RC Ráčik / Sebecké prasiatko - zrušené pre koronavírus

Všetky príbehy a ilustrácie sú dielom autorky Jany Moravskej. Bez jej výlučného súhlasu je zakázané používať obsah a ilustrácie na komerčné účely.

Páčia sa deťom naše príbehy?

Ak áno, podporte gazdovské príbehy dobrovoľným príspevkom. Váš príspevok bude použitý na vydanie tlačenej verzie knihy.

SK 500 2 0000 0000 209 2877 158

Do popisu: GAZDOVSKÉ PRÍBEHY