Krtko, ktorý rozryl gazdovi nový trávnik

Gazda bol veľmi hrdý na svoju tohtoročnú záhradku a nový trávnik. Konečne sa mu podarilo spraviť pekný zelený trávnik, bez buriny. Trávnik mal hneď vedľa záhradky a plánoval si na ňom urobiť ohnisko a tráviť pekné, teplé, letné večery vonku pri ohni. Keď bol už úplne s trávnikom spokojný a tešil sa na opekačku, šiel si ľahnúť. Keď sa ráno zobudil a šiel skontrolovať trávnik, myslel, si že sa mu stále iba sníva. Jeho pekný zelený, rovný trávnik v noci krtko premenil na hordu hliny. Gazda sa zdesil hrôzou. Trávnik samý krtinec. Čo len bude robiť? Chcel si večer opekať, ale nie v rozrýpanom poli ale na jeho peknom novom trávniku. Zavolal Dunča a povedal nahnevane: "Dunčo vidíš, čo mi ten hrozný krt spravil z môjho trávnika? Tvojou úlohou bude vyhnať krtka z nášho trávnika. Keď tú úlohu splníš, dám ti to čo máš najradšej. Tvoje obľúbené špikové kosti." Dunčo mal špikové kosti, zo všetkého najradšej. Bola to tá najlepšia pochúťka na celej zemeguli.

Dunčo si pomyslel: "Toho krtka musím vyhnať stoj čo stoj, špikové kosti sú najlepšia pochúťka na celej zemeguli." Vôbec nevedel, ako sa krtko vyháňa zo záhrady. Po iné roky nebol s krtkom problém, lebo nebol pekný zelený trávnik a tak si krtko spokojne nažíval na gazdovstve. Gazda nikdy nemal taký pekný trávnik ako toho roku. Vždy mal peknú záhradku, to áno, ale trávnik nemal pekný. A tak nikomu krtko po minulé roky nevadil. No toho roku, bol zrazu krtko problém. Urobil, to čo vždy, rozryl plochu vedľa záhrady. Kým po iné roky, to bolo Gazdovi jedno, lebo tam mal aj tak len divý trávnik s lúčnymi kvetmi. Tento rok sa na krtka hneval. Koľko práce si Gazda dal s trávnikom, ako sa len on tešil na večerné opekačky a krtko si dovolil mu celý jeho plán s trávnikom takto prekaziť. Krtko nevedel, že tam má Gazda trávnik. Akoby aj mohol vidieť to čo je na povrchu zeme, keď chodí len pod zemou. Len urobil to čo vždy, postaral sa o záhradku a prebytočnú hlinu, vyplavil zo svojich chodbičiek nad zem. Ako len mohol tušiť, že tým nahneval Gazdu až tak, že nechal krtka vyhnať zo záhrady Dunčom.

Dunčo skúšal krtka vyhnať všelijakými spôsobmi. Nikdy predtým to nerobil, takže nemal žiadnu skúsenosť s vyháňaním krtka. Najskôr skúsil rozhrabať krtince, ale na ďalší deň sa objavili nové. Potom skúsil zapchať dieru v krtincoch rôznymi spôsobmi. Napchal do nej vankúš zo svojej búdy, seno zo stajne, blato od prasiatok, podstieľku od sliepočiek. Keď boli všetky diery poupchávané spokojne si sadol. Na druhý deň našiel všetky veci mimo krtincov. Krtko ich zrejme v noci všetky hlavou povytláčal. Dunčo si povzdychol: "Joj krtko krtko, čo len s tebou, ako ťa vyženiem?!" Skúsil do krtincov naliať vodu, že krtka vyplaví. Márne, voda striekala kade tade a akurát tak dobre podmáčal trávnik. Potom ho napadlo, že bude striehnuť pri krtincoch, či sa krtko neobjaví. A ak sa objaví chytí ho a donesie Gazdovi. Strávil pri krtincoch celý deň, ale krtka sa nedočkal.

Zúfalý Dunčo sa rozhodol ísť si po radu do vedľajšieho gazdovstva. Išiel deň a noc, tak ďaleko bolo najbližšie gazdovstvo. Keď zbadal miestneho strážneho gazdovské psa Axela, hneď sa zvítali, Dunčo sa napil a najedol a potom sa pustili do rozprávania o krtkovi. Axel vyrozprával ako jeho gazda mal kedysi peknú záhradku a hneď vedľa plochu, kde kedysi rástli len lúčne kvety. Nikomu krtko neprekážal, staral sa o záhradku teda vlastne o červy v nej a vedľa na ploche s lúčnymi kvetmi si robil krtince, lebo sa niekde potreboval zbaviť prebytočnej pôdy z chodbičiek. Lenže potom si jeho gazda zmyslel, že tam bude mať trávnik a priestor na gril. A tak vysekal lúčne kvety. Pôdu preoral, dal sieťku proti krtom a zasadil trávu. Všade dal plašičky a rušičky na krtov, aby vedeli, že do jeho záhrady majú krtkovia vstup zakázaný. Krtkov sa mu podarilo vyhnať. Odvtedy mal gazda pekný trávnik bez krtincov.

Dunčovi sa rozjasnila tvár a povedal: "Jeeej to je ono, ďakujem za rady, hneď ako prídem domov, vyskúšame." Axel však zdvihol varovne prst a povedal: "Nuž počkaj, ešte som nedokončil. Môj gazda mal síce pekný trávnik, ale škaredú záhradku. Akoby sa odvtedy odkedy krtko odišiel zo záhrady, červíky, húsenice a larvy premnožili. Jedli gazdovi korienky šalátov, reďkoviek, cibuliek." Axel Dunčovi vysvetlil, že kdesi počul, že krtkovia majú radi trávniky, lebo sa mu tam ľahko robia krtince. "Vieš Dunčo podľa mňa v zdravej záhradke musí byť aj krtko. To on jedáva škodlivý hmyz a jeho larvy, ktoré inak ničia korienky zeleninky. Tým, že vŕta chodbičky premiešava živiny v pôde, čo je tiež dobré pre záhradku. A tiež som videl, že hlinu z krtincov gazdiná zvykla kedysi dávať na sadenie kvetov. Ak ti môžem poradiť, prehovor svojho Gazdu, nech je rozumný a nech krtka zo záhrady nevyháňa." Dunčo počúval, počúval a rozmýšľal. Už vedel ako krtka vyhnať zo záhrady, ale vedel aj to aký je krtko užitočný. Rozhodoval sa čo urobí, či krtka vyženie aby mohol mať špikovú kosť, alebo krtka zachráni, aby mal Gazda peknú, jedlú, zdravú záhradku. Rozhodoval sa deň a noc, kým prišiel naspäť na svoje gazdovstvo.

Rozhodol sa. "Zelený pokosený trávnik na opekačky a sľúbená špiková kosť je síce super pre mňa samého. Ale nikomu okrem seba tým dobre neurobím. Keď je krtko užitočný, majú z neho osoh všetci, ktorý papajú zdravú zeleninku, aj Gazda aj zvieratká na dvore. A aj včielky sa isto viac potešia lúčnym kvetom ako zelenému trávniku, kde nemajú aké kvietky opeľovať. Ja toho krtka v záhrade nechám," povedal Dunčo len tak sám pre seba.

Gazda bol sklamaný, že sa Dunčovi nepodarilo krtka vyhnať. Chvíľu sa snažil s ním ešte bojovať po svojom, ale postupom času na svoj sen o zelenom trávniku na opekanie postupne zanevrel. Nemal na to totiž toľko času a chuti stále bojovať s jedným krtkom, keď na dvore je kopu inej roboty. Na oplátku sa však tešil zo zdravej peknej zeleninky a množstva dobrého peľového medíku. Dunčo sa rozhodol správne keď nemyslel len na seba a špikové kosti.

Páčil sa ti príbeh, ale chýbajú ti
k nemu obrázky?

Pošli mi tvoje videnie príbehu, tvoje obrázky. Tie najlepšie zverejním pri príbehu.  

Páčia sa deťom naše príbehy?

Ak áno, podporte gazdovské príbehy dobrovoľným príspevkom. Váš príspevok bude použitý na vydanie tlačenej verzie knihy.

SK 500 2 0000 0000 209 2877 158

Do popisu: GAZDOVSKÉ PRÍBEHY